Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wydarzenia

21
02/2024 g. 18:00
środa
Rondo Sztuki
Jacek Mrowczyk w Katowicach
Jacek Mrowczyk w Katowicach
Prowadzenie: Ewa Satalecka
Współorganizatorem spotkania jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
15
02/2024 g. 18:00
czwartek
Księgarnia Stronnicza
Spotkanie z Olga Drendą w Rudzie Śląskiej
Spotkanie z Olga Drendą w Rudzie Śląskiej
Prowadzenie: Michał Loskot
22
01/2024 g. 18:00
poniedziałek
Księgarnia Karakter, Tarłowska 12, Kraków
Po co nam dziś Fanon? Spotkanie otwierające cykl
Po co nam dziś Fanon? Spotkanie otwierające cykl "Uczyć się od Południa"
22 stycznia (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy do Księgarni Karakter. O tym, jak dziś myśleć o Fanonie i Fanonem, porozmawiają: literaturoznawczyni i kulturoznawczyni Roma Sendyka oraz filozof i literaturoznawca Jakub Momro. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Szczurek.
W ramach cyklu „Uczyć się od Południa” przyglądamy się literaturze pięknej oraz ideom i praktykom społecznym zrodzonym na tak zwanym globalnym Południu. Rozmawiamy o prozie i poezji, o najważniejszych postaciach ruchu antykolonialnego (jak Frantz Fanon), o alternatywnych formach politycznej samoorganizacji (jak w Rożawie), praktykach i narracjach kulturowych (jak afrofuturyzm) oraz projektach filozoficznych (jak poetyka relacji Édouarda Glissanta). Poszukujemy odmiennych poetyk i nowych odpowiedzi na coraz bardziej palące pytania współczesności. Filozof, psychiatra, pisarz, działacz polityczny. Z urodzenia Martynikanin, z wyboru Algierczyk. Autor słynnych książek, m.in: „Czarna skóra, białe maski” oraz „Wyklęty lud ziemi”. Ikona ruchów na rzecz emancypacji. W swoich tekstach dekonstruował językowe i kulturowe struktury rasizmu, opisywał mechanizmy kolonialnej przemocy. Na ile jego rozpoznania są wciąż aktualne i przydatne w debatach o politykach tożsamościowych i równouprawnieniu? Czy jego projekt nowego humanizmu jest tylko piękną utopią? O tym, jak dziś myśleć o Fanonie i Fanonem, porozmawiają: literaturoznawczyni i kulturoznawczyni Roma Sendyka oraz filozof i literaturoznawca Jakub Momro. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Szczurek.
18
01/2024 g. 18:00
czwartek
Biblioteka Wolność, pl. Wolności 4, Łódź
O Palestynie. Wokół książki Iljasa Churiego
O Palestynie. Wokół książki Iljasa Churiego "Dzieci getta. Mam na imię Adam".
W dyskusji, która odbędzie się w łódzkiej Bliblitece Wolność udział wezmą: Przemysław Wielgosz - redaktor naczelny polskiej edycji "Le Monde Diplomatique", Wiktor Euejda - aktywista propalestyński, syn Gazańczyka, Natalia Królikowska - literaturoznawczyni.
pixel