Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Mein Gott, jak pięknie
Filip Springer

Mein Gott, jak pięknie

Dostępne formaty
Rozmiar
49,00 zł
brutto / egz.
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki:
Dodaj do ulubionych
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
Produkt dostępny w bardzo dużej ilości
14 dni na łatwy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
Po zakupie otrzymasz 49 pkt.

Opis

W maju 1787 roku do portu w Swinemünde przybija statek z sekretnym ładunkiem. Chwilę później szyper Winfried Koschke zdradza pierwsze oznaki obłędu. Krótko po powrocie ze swojej wielkiej podróży do Ameryki Południowej słynny Alexander von Humboldt staje na szczycie Rosengarten i mówi, że roztacza się przed nim jeden z trzech najpiękniejszych widoków na świecie.

To nie jest reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat. Część tej historii rozgrywa się nad Odrą – pierwszą uregulowaną wielką rzeką w Europie; część w prakwickich lasach, w których zmagający się z własnymi demonami cesarz Wilhelm II wytępił populację jeleni.

Springer przygląda się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego dziewiętnastowieczni litografowie, budowniczy pruskiej kolei czy ojciec polskiej fotografii Jan Bułhak. W ten sposób próbuje zrozumieć, skąd w nim to trudne do zignorowania przeczucie, że kiedyś już w tym miejscu był.

Książka została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2013–2020.

zachodniopomorskie

Mecenasem książki jest Antymateria.

antymateria

Wszystkie zdjęcia prezentowane  w książce i towarzyszących jej wystawach zostały wykonane aparatami Leica Q i Leica Q2 Monochrom użyczonymi przez Leica Camera Poland.

O autorze

Filip Springer

Filip Springer

Urodził się w 1982 roku w Poznaniu. Pisarz i fotograf. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Za debiutancką Miedziankę. Historię znikania (2011) nominowany do Literackiej Nagrody Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Gdynia i Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Dyrektor programowy Instytutu Reportażu w Warszawie, współtwórca Szkoły Ekopoetyki (wraz z prof. Julią Fiedorczuk), pomysłodawca i współtwórca literackiego Festiwalu po Drodze. Kurator projektu fotograficznego Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji.

Fragment

Pobierz fragment w formacie epub

Pobierz fragment w formacie pdf

 

Audiobook

Ten oraz wiele innych audiobooków z naszej oferty znajdziesz w serwisie Audioteka.

"Mein Gott, jak pięknie" w Audiotece

Spis treści

Kraina7
Oder13
Bardo53
Ten człowiek56
Ojczysta I58
Pomyłka76
Elizjum79
Figlich115
Ostbahn120
Ojczysta II171
Mateczniki173
Ton183
Ojczysta III186
Skąd207
Ruta209

Na koniec235

Wybrana literatura  241

Recenzje

Springer zabiera nas w podróż po Ziemiach Odzyskanych, nakładając na fakty historyczne fabularyzowaną narrację, abyśmy inaczej spojrzeli na teraźniejszość.

Jakub Knera, „Książki. Magazyn do czytania”

 

Niby jesteśmy w domu, ale czujemy się trochę skonfundowani. Springer świetnie wyzyskuje ten efekt wyobcowania i rozdwojenia.

Maciej Robert, „Polityka”

 

Bardzo inspirująca, miejscami piękna książka o rowerowej włóczędze po gruzach utopii.

Izabella Adamczewska-Baranowska, „Liberté!”

 

To książka na przecięciu wielu innych książek. Dziennik podróży przechodzący w reportaż historyczny, który okazuje się powieścią i esejem. To historia o fotografiach i sposobach widzenia krajobrazu, ale też o tym, jak można odpowiedzialnie kształtować przestrzeń wokół siebie. To też opowieść o rzece, o tym jak niedoceniane jest jej znaczenie. Podróż przez kilka czasów i wiele miejsc.

Wojciech Szot, „Zdaniem Szota”

 

W „Mein Gott, jak pięknie” jest pogoń za kruchym, delikatnym i nietrwałym uczuciem, które pojawia się w specyficznych miejscach i momentach – ani to nostalgia, ani wzruszenie, choć pewnie się o nie ociera.

Kalina Downarowicz, „Krótka półka”

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie
odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Autorzy
Filip Springer
Data wydania
21 marca 2023
Liczba stron
272
ISBN
978-83-67016-52-0
Oprawa
miękka
Wymiary
145 × 205 mm
Projekt okładki
Przemek Dębowski
pixel