Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi
Opis
Laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA 2021 - esej
Nominacja do Nagrody Literackiej "Nike" 2021
Anarchistyczna, a więc z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja była totalna. Polegała bowiem na przekraczaniu wszelkich granic – tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane, tego, co bezpieczne, i tego, co silne. Jej narzędziem był performans – gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej, który zagarnia na swój użytek cudze przestrzenie, sprawiając, że literatura, teatr, sztuki wizualne, taniec i życie nieodwołalnie tracą autonomię wobec siebie nawzajem. Narzędziem performansu była zaś często odmieńczość, czyli queer – brak uznania dla kulturowych norm pętających wyobraźnię, pragnienia, ekspresję i fantazję.
Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. Opowiada o historii odmieńczego performansu (słowo to rozumiane jest tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski.
Książka ukazuje się w serii „mówi muzeum” wydawanej wspólnie przez Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
O autorce
Fragment
Spis treści
Recenzje
Świadectwo epoki, ale świadectwo umiejętnie zapośredniczające żywe, aktualne refleksy współczesności, która domaga się twórczej siły queerowej furii.
Aleksander Kmak, „Szum”
Kampowe i feministyczne archiwum sprzeciwu, obok którego nie należy przechodzić obojętnie.
Marcel Warbisch, „artPAPIER”
Fantastyczna książka! Dla wszystkich, którym nieobca jest ciekawość idei, biografii niebanalnych osobowości, queerowania kultury i rozmywania oczywistości wpisanych w heteronormatywność.
Bernadetta Darska, blog
Krakowska przypomina zarazem o wciąż żywej kulturowej amnezji i politycznym cynizmie, które sprawiają, że o sprawy raz wywalczone trzeba ciągle walczyć od nowa.
Witold Mrozek, „Książki. Magazyn do czytania”