Z rzeczy pierwszych
Opis
Osobliwe, niepodobne do innych, eseje Eliota Weinbergera przesuwają granice gatunku, oscylują między prozą poetycką a naukowym zapisem czy opowiadaniem. Autor, znawca kultury starożytnych Chin i Ameryki Południowej, tłumacz Borgesa, Paza i poezji chińskiej na język angielski, dzieli się tu swoimi pasjami – antropologa, archeologa, miłośnika natury – i wprowadza nas w świat zapomnianych wierzeń, mało znanych zjawisk, fascynujących analogii, zadziwiających powiązań między kulturami. Rozmach jego zainteresowań jest ogromny – od wierzeń Azteków po symbolikę gestów w średniowiecznym klasztorze benedyktyńskim i buddyzmie, od znaczenia wiatru w kulturze Chin po poezję Pounda i Yeatsa, nie pomijając świata roślin, zwierząt i czterech żywiołów. Te precyzyjne, wyciszone eseje są wyjątkowo oryginalną formą kontemplacji piękna i różnorodności świata.
O autorze
Fragment
Spis treści
Recenzje
Zniewalająca, porywająca i inspirująca. Bardzo potrzebujecie tej książki.
Wojciech Szot, FB: Zdaniem Szota
Zachwyt nad nieskończoną różnorodnością i niesamowitością świata we wszystkich jego wymiarach.
Tomasz Wiśniewski, „Przekrój”
Kosmogoniczna i niemal poetycka opowieść o różnorodności i wyjątkowości (wszech)świata oraz fundamentalnym znaczeniu kultury i jej przekazów.
Maciej Robert, „Polityka”
Każdy z tych szkiców to czytelnicza przygoda.
Jerzy Jarniewicz, „Książki. Magazyn do czytania”
Eseistyka najwyższej próby, a przy tym urzekająca podróż od-świata, od-współczesności, od-doczesności.
Anna Zagórska, „artPAPIER”
Piękno pra- i prehistorii. Celność poezji. Mądrość pokoleń. Przemyślność mitów. Jedna opowieść, której jest nieskończenie wiele. Tajemnica świata. Rzecz pierwsza – i jedyna.
Maciej Robert, „Wizje”
Doskonała rzecz do wielokrotnej lektury i pretekst do dalszego odkrywania.
Anna Karczewska, „Wizje”