Mieszkanie na Uranie. Kroniki przeprawy
Oszczędź kupując więcej
Prezentownik: o queerowości
Opis
Nie jestem mężczyzną nie jestem kobietą nie jestem heteroseksualny nie jestem homoseksualny nie jestem biseksualny. Jestem dysydentem płci.
Antysystemowy i czuły jest autor tej książki, kiedy opisuje swoje bycie trans i w tranzycie, gdy opowiada o miłości do kilku osób, zwierząt i miast. Przenikliwy, kiedy kondycję osób w tranzycji porównuje do sytuacji migrantów i gdy analizuje wpływ farmakologii i technologii na nasze ciało. Wściekły i krytyczny, gdy przygląda się greckiemu kryzysowi czy nacjonalizmowi w Europie, liberalnym instytucjom kultury, kiedy polemizuje z przeciwnikami adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Zuchwały i wizjonerski, kiedy wymyśla nowy świat, w którym każda istota będzie miała prawo do miłości. „Nie przynoszę wam wieści z marginesu – mówi. – Przynoszę wam kawałek horyzontu”.
Paul B. Preciado to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych intelektualistów. Filozof, teoretyk kultury, kurator i aktywista, należy do tych odważnych osób, które całkowicie przemodelowują nasze myślenie o płci, seksualności, społeczeństwie, polityce i kulturze. A przede wszystkim – poszerzają pole tego, co jest możliwe.
W Polsce ukazały się dotąd dwie książki Preciado – Testoćpun (KP) i Pornotopia (Bęc Zmiana).
O autorze
Fragment
Spis treści
Recenzje
Chciałabym dożyć czasów, gdy w polskich liceach uczniowie będą czytali „Mieszkanie…” jako lekturę obowiązkową. Ale przedtem chciałabym zobaczyć, jak polski minister edukacji sięga po „Mieszkanie na Uranie”, po czym dostaje apopleksji.
Katarzyna Surmiak-Domańska, „Książki. Magazyn do czytania”
Błyskotliwa, oszałamiająca, wywracająca na nice to, co myślicie o tożsamości, miłości, materialności, granicach, technologii.
Emilia Dłużewska, FB: Dłużewska kontra świat
Preciado reprezentuje myślenie, pisanie, które z jednej strony jest bardzo intelektualne, z drugiej przepełnione energią miłosną, niezwykłą energią życia, przyjazną energią.
Mike Urbaniak, Grupa Stonewall
Jedna z najbardziej dyskutowanych książek, umiejętnie poruszająca się między konwencjami filozoficznego eseju, osobistego wyznania i dziennikarskiej relacji, mocny głos w dyskusji na temat polityki płci i statusu osób LGBTQ+.
ranking tygodnika „Polityka”
Mieszkanie na Uranie jest wyzwaniem i wezwaniem, ale też lekturą wyzwalającą, również dla osób doświadczających po prostu dysforii życiowej.
Izabella Adamczewska-Baranowska, FB: Wchodzę w słowo
[Preciado] jest krytykiem kultury, w ramach której nauka, technologia i rynek wyznaczają nowe granice tego, czym jest i będzie jutro ludzkie ciało. Oraz kto będzie miał nad nim władzę.
Agata Szczerbiak, „Polityka”
Preciado widzi wady systemu. Bezkompromisowo, zwięźle i nie owijając w bawełnę mówi o nierówności, o przemocy, o rytuałach i „świętach”, które niczego nie zmieniają w globalnej rzeczywistości.
Maple Fay, „Whosome”