Wszystkie jesteśmy Belén
Opis
Opowieść o tym, jak Argentynki odzyskały prawo do aborcji.
W marcu 2014 roku bohaterka reportażu, tytułowa Belén, została tymczasowo aresztowana, a dwa lata później skazana na osiem lat więzienia za samoistne poronienie. Autorka książki, prawniczka i aktywistka zaangażowana w walkę o prawa kobiet, opowiada historię uwolnienia dziewczyny, zdaje relację z procesu oraz demaskuje prawne i systemowe nadużycia, które doprowadziły do jej skazania. Pokazuje także, jak – między innymi dzięki precedensowi opisanemu w książce – udało się ostatecznie doprowadzić do zmiany opresyjnego prawa. Portretuje przy tym środowisko argentyńskich feministek, które często za cenę utraty zdrowia i życia prywatnego krok po kroku zmieniają świat na taki, w którym kobieta przestanie być redukowana do inkubatora i stanie się autonomiczną jednostką.
Polskie wydanie książki zostało poszerzone o epilog, w którym autorka opisuje wydarzenia z końca 2020 roku, kiedy argentyński Senat przegłosował ustawę o legalnej i darmowej aborcji.
Przedmowę do książki napisała Margaret Atwood.
O autorce
Fragment
"
Prawniczka, dziennikarka i aktywistka. Autorka książki Ciudades, turismo y cultura. Herramientas para el desarrollo equitativo de las ciudades (La crujía, 2010). Koordynowała wiele kampanii informacyjnych i społecznych, m.in. dla Amnesty International. Stypendystka programu Chevening (Wielka Brytania). Współpracuje z wieloma mediami, prowadzi audycję poświęconą literaturze Notas al Pie (Przypisy) w Radio con vos. Jedna z założycielek ruchu Ni Una Menos (Ani Jednej Mniej), zapoczątkowanego w 2015 roku w Argentynie przez tamtejsze feministki i aktywistki, którego głównym postulatem jest walka z przemocą wobec kobiet.
"