Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Brutalizm
Brutalizm
Brutalizm
Brutalizm
Dostępne formaty
Rozmiar
45,00 zł
brutto / egz.
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki:
Dodaj do ulubionych
Produkt dostępny
Produkt dostępny
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy
Po zakupie otrzymasz 45 pkt.

Opis

Oryginalna diagnoza współczesności dokonana z perspektywy Afryki łączy elementy teorii krytycznej, myśli postkolonialnej i psychoanalizy.

Tytułowy brutalizm to metafora naszej epoki, w której zachłanny kapitalizm w coraz bardziej bezwzględny sposób kruszy, rozszczepia i drenuje zarówno planetę, jak i ludzkie ciała. Paradoksalnie, technologie cyfrowe tylko pogłębiają politykę ekstrakcji, przyczyniając się do zagłady wszystkiego, co żywe. Umożliwiają też one uprawianie na niespotykaną dotąd skalę rasistowskiej polityki segregacji i sortowania ludzi, zmieniając ich w przemieszczające się ciała-granice i sprawiając, że nigdy nie będą mogli znaleźć się „u siebie”.

W chwili, gdy prawicowi populiści straszą widmem „wielkiego zastąpienia” białej populacji niebiałą, dokonuje się rzeczywisty proces wymiany ludzi na cyfrowe awatary i inteligentne maszyny. Ciało staje się teraz bowiem wyłącznie narzędziem w osiąganiu chwilowej rozkoszy albo obiektem poddanym obróbce termopolityki. Cyfrowy neoliberalizm doprowadził do tego, że to, co nieświadome, przestało być przedmiotem represji i wybucha w paroksyzmach narcystycznego hedonizmu i maskulinizmu.

Prawdziwym laboratorium tego rodzaju brutalistycznych praktyk przez wieki była i wciąż pozostaje Afryka, poddawana kolonialnej przemocy, ekstrakcji ciał, dóbr naturalnych i obiektów sztuki. I dlatego to właśnie w Afryce – w afrykańskiej myśli, historii i doświadczeniu – szuka Mbembe odpowiedzi na pytania, jak naprawić to, co zniszczone, jak wypracować nowe formy globalnego współistnienia.

Achille Mbembe jest myślicielem globalnym. To określenie pasuje do niego, tym bardziej, że jego refleksja – z pogranicza historii, antropologii i filozofii politycznej – obejmuje całą planetę i większość problemów, które jej dotykają. […] To, co jest piękne – a niekiedy stanowi wyzwanie – w lekturze Mbembego, to jego upodobanie do częstej zmiany perspektyw. Perspektywa kosmosu i perspektywa insekta zderzają się w języku, w którym współistnieją abstrakcja, technika i liryzm.

Xavier De La Porte, „L'Obs”

Brutalizm proponuje pewną eksperymentalną analizę, ale przy tym jest czymś nieco innym. To w gruncie rzeczy poetycko-polityczna wizja czy panoramiczny fresk – sugestywny obraz odmalowany szerokimi pociągnięciami ciemnych, żywych i ziemistych barw, z akcentem niosącej nadzieję zieleni.

Anders Dunke, „Modern Times Review”

Ta książka powinna trafić do tych, którzy zajmują się afrykańską myślą, globalnym rozwojem, teorią polityczną i filozofią, a zwłaszcza do każdego, kto interesuje się ekologią, migracjami czy innowacjami technologicznymi.

„Choice”


Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d'aide à la publication de l'Institut français.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w ramach programów wsparcia wydawniczego.

Instytut Francuski

O autorze

Achille Mbembe

Achille Mbembe

(ur. 1957) – filozof, historyk i teoretyk polityki, eseista. Urodził się w Kamerunie, doktoryzował się na paryskiej Sorbonie. Wykładowca uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych (m.in. Columbia, Yale) i RPA (University of the Witwatersrand w Johannesburgu). Był dyrektorem Rady ds. Rozwoju Badań Społecznych w Afryce. Pomysłodawca, wraz z Felwinem Sarrem, cyklu spotkań Les Ateliers de la Pensée w Dakarze gromadzących najwybitniejszych intelektualistów, pisarzy i artystów z kontynentu afrykańskiego. W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Louvain. Jest autorem artykułów i kilkunastu książek, m.in. De la postcolonie, Sortir de la grande nuit. Essai sur l'Afrique décolonisée, Critique de la raison nègre. Polityka wrogości jest jego pierwszą książką wydaną po polsku. W 2024 roku został uhonorowany Nagrodą Holberga.

Fragment

Pobierz fragment w formacie EPUB

Spis treści

Przedmowa7
Wprowadzenie15
   Spalanie świata15
   Farmakon Ziemi22

1. Powszechna dominacja27
   Łańcuch gestów27
   Ekstrakcja40
   Zaburzenia tożsamości45

2. Kruszenie52
   Ciało Ziemi52
   Eskalacja57
   Granicyzacja61
   Uwięzienie i czystki65

3. Animizm i wisceralność70
   O życiu demonicznym71
   Strefa mroku77
   Nędza naszych czasów88
   Anty-tożsamość92

4. Maskulinizacja96
   Drżenie zmysłów97
   Phallos107
   Społeczeństwa onanistyczne i popęd ejakulacyjny   115
   Panika genitalna119

5. Ciała-granice125
   „Nadwyżka” ludzkości126
   Matematyka populacji133
   Neomaltuzjanizm137

6. Cyrkulacje144
   Ludzkość w klatce144
   W okowach osiadłego życia150
   Tworzenie enklaw153
   Kurczenie się świata160

7. Wspólnota zniewolonych/span>165
   Pragnienie mirażu167
   Wyruszyć w drogę173
   To, co się pręży177
   Metafizyka „bycia u siebie”179
   Nieruchomy ruch188

8. Człowieczeństwo potencjalne i polityka życia195
   Pogaństwo i bałwochwalstwo196
   Różnica i apokalipsa202
   Brzemię długu209
   Utrata świata215
   Moc prawdy220

Wnioski227

Podziękowania233

Przypisy235

Nota redakcyjna265
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie
odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Autorzy
Achille MbembeWięcej

O autorze

Achille Mbembe Achille Mbembe

 

Tytuł oryginalny
Brutalisme
Przekład
Oskar Hedemann
Język oryginału
francuski
Data wydania
23 września 2024
Liczba stron
272
ISBN
978-83-68059-08-3
Formaty
epub + mobi
Projekt okładki
Przemek Dębowski
pixel