Dodaj produkty, które lubisz i chcesz kupić później.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Brutalizm
Brutalizm
Brutalizm
Brutalizm
Wkrótce
Dostępne formaty
Rozmiar
45,00 zł
brutto / egz.
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki:
Dodaj do ulubionych
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Opis

Nowy esej polityczny słynnego kameruńskiego filozofa.

Żyjemy w epoce brutalizmu, kiedy zbrodnia przestaje być wyjątkiem, a ustanowienie stanu wyjątkowego w ramach państwa demokratycznego prowadzi do normalizacji sytuacji ekstremalnych. Państwo zaczyna popełniać zbrodnie wobec własnych obywateli. Wszechobecna przemoc dotknąć może każdą jednostkę, z bliska albo z oddali, przy użyciu nagiej siły albo najnowszych technologii. Czy XXI wiek będzie wiekiem sortowania i selekcji dokonywanych przy użyciu technik bezpieczeństwa? – pyta filozof, opisując ludzi-granice, ofiary liberalnego sekurytaryzmu. Kreśląc szeroki horyzont przeobrażeń, jakie przechodzi nasza planeta i jakim poddani jesteśmy my sami, Mbembe wskazuje na zagrożenia, ale też próbuje zarysować możliwą alternatywę dla świata zbudowanego na przemocy. Poszukując środków zaradczych, zwraca się między innymi do wiedzy i praktyk znanych mu ze społeczeństw globalnego Południa, które znacznie wcześniej niż my musiały podejmować próby naprawy i scalania tego, co zostało doszczętnie zniszczone. Wzywa do ufundowania nowej wspólnoty, obejmującej całość świata ożywionego.

Achille Mbembe jest myślicielem globalnym. To określenie pasuje do niego tym bardziej, że jego refleksja – z pogranicza historii, antropologii i filozofii politycznej – obejmuje zarazem całą planetę i większość problemów, które ją dotykają. (…) To, co jest piękne – a niekiedy stanowi wyzwanie – w lekturze Mbembego, to jego upodobanie do częstej zmiany perspektyw. Perspektywa kosmosu i perspektywa insekta zderzają się w języku, w którym współistnieją abstrakcja, technika i liryzm.

Xavier De La Porte, „L'Obs”

Achille Mbembe jest z całą pewnością myślicielem planetarnym. Szerokość jego wizji, przenikliwość, z jaką odczytuje przemoc naszej epoki – jej „zasoby mroku” – czynią z niego jednego z najbardziej wyjątkowych współczesnych intelektualistów.

Juliette Cerf, „Télérama”

O autorze

Achille Mbembe

Achille Mbembe

(ur. 1957) – filozof, historyk i teoretyk polityki, eseista. Urodził się w Kamerunie, doktoryzował się na paryskiej Sorbonie. Wykładowca uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych (m.in. Columbia, Yale) i RPA (University of the Witwatersrand w Johannesburgu). Był dyrektorem Rady ds. Rozwoju Badań Społecznych w Afryce. Pomysłodawca, wraz z Felwinem Sarrem, cyklu spotkań Les Ateliers de la Pensée w Dakarze gromadzących najwybitniejszych intelektualistów, pisarzy i artystów z kontynentu afrykańskiego. W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Louvain. Jest autorem artykułów i kilkunastu książek, m.in. De la postcolonie, Sortir de la grande nuit. Essai sur l'Afrique décolonisée, Critique de la raison nègre. Polityka wrogości jest jego pierwszą książką wydaną po polsku. W 2024 roku został uhonorowany Nagrodą Holberga.

Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie
odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Autorzy
Achille MbembeWięcej

O autorze

Achille Mbembe Achille Mbembe

 

Tytuł oryginalny
Brutalisme
Przekład
Oskar Hedemann
Język oryginału
francuski
Data wydania
sierpień 2024
Liczba stron
364
ISBN
978-83-68059-08-3
Formaty
epub + mobi
Projekt okładki
Przemek Dębowski
pixel